Organik Zeytinyağı nedir?

Organik Zeytinyağı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni gündeme gelmeye başlamıştır. Organik zeytinyağı üretimi natürel zeytinyağı üretiminin dışında, hiç bir kimyasal tarım ilacı, hormon, gübre kullanılmadan organik tarım uygulanan alanlarda Organik Zeytinyağı (Ekolojik, biyolojik zeytinyağı olarak da isimlendirilmektedir.) üretimi mümkündür. Organik zeytinyağı üretimi uluslar arası bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından üretim yapılan alanlarda bizzat üç yıl izlenir. Bu sürecin sonunda yine fiziksel yöntemlerle sıkılan veya santrifüj edilen zeytinden elde edilen zeytinyağının kimyasal ve duyusal özellikleri doğrudan kullanıma uygun ise organik olarak sertifikalandırılır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de organik zeytinyağı üretimin hızla yaygınlaşarak zeytinyağı türleri arasında öncelikli pozisyona gelmesi beklenmektedir.

Zeytinyağı ile kızartma yapılır mı?

Evet yapılır. Zeytinyağı ısıya dayanıklıdır. Diğer yağlara göre daha yüksek ısıya dayanabilir ve toksit oluşturmaz. Zeytinyağını kolay kolay yakamazsınız. Çünkü ayçiçeği yağı 170 derecede yanarken Zeytinyağı 210 ve daha üst derecelerde yanmaya başlar. Sızma zeytinyağlarında 210 derecenin altında duman çıktığı görülse de bu zeytinyağının yandığı anlamına gelmez ve bunu herhangi bir zararı yoktur. Yağ tekrar kullanılacaksa mutlaka filtreden geçirilip öyle kullanılmalıdır. Ayrıca uygun sıcaklıkta kullanılmış olsa bile beş defadan fazla kullanılmamalıdır!!! Bu her yağ için geçerlidir.

Sızma Zeytinyağı nedir?

Sızma Zeytinyağı zeytinyağları içerisinde kalite yönünden en iyi zeytinyağıdır. Yağın özelliği bozulmadan olgun zeytin tanelerinden çıkarılır. Hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan basınç veya sızma yöntemiyle çıkarılan santrifüjlüme, dinlenme ve süzme gibi kimyasal işlemlerden uzak sadece fiziksel işlemler neticesinde elde edilen ve doğrudan doğruya tüketilebilen zeytinyağıdır. Natürel zeytinyağları mükemmel tat ve aromaya sahip olup zeytin kokusunu ve tadını en iyi şekilde muhafaza eden yağdır. Renginin tonu üretildiği yere göre değişkenlik gösterse de sarı ve yeşil tonlar hâkimdir.

Zeytinyağı kullanım alanları nelerdir?

Zeytinyağını her türlü sıcak ve soğuk yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zeytinyağını en sevdiğiniz sote et yemeklerinin üzerine dökerek (Serpiştirerek) verdiği tat yönünden diğer yağlarla arasındaki farkı test edin. Et sotenin üzerine döktüğünüzde, hamur işlerinde ve salatalarda kullandığınızda yeni bir tat, tazelik ve canlı bir görünüm yaratır. Zeytinyağını kullanmaya başladığınızda zaman içerisinde diğer yemeklerinizde de kullanarak yeni tatlar keşfetme imkânı bulursunuz.
 

Zeytinyağı  nasıl korunmalıdır?

Zeytinyağını ışıktan korumak, hava ile temasını engellemek ve serin yerde muhafaza etmek gerekir. İki yıl içerisinde tüketilmeli ve diğer yağlarla karıştırılmamalıdır. Koyu renkli cam şişelerde muhafaza edilmesi gerekir.

Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Coğrafi İşaretlemeye mutlaka dikkat edin. Bir ürün veya bölgenin coğrafi işaretlemeyi alabilmek için birçok değerlendirmeden geçtiğini unutmayın. Coğrafi işaret varsa yağ kesinlikle işaretli bölgenin mahsulüdür. İşaretsiz yağlarda o bölgenin yağı olmama ihtimali olma ihtimalinden çok daha yüksektir.
Naturel Sızma, Rafine Zeytinyağı, Riviera zeytinyağı ve asit oranlarının anlamlarını öğrenirseniz alım aşamasında hata yapma ihtimaliniz azalır. Renkli şişelerde satılan zeytinyağlarını alın. Unutmayın ki ışık zeytinyağının en büyük düşmanlarından birisidir. Zeytinyağının rengine bakarak kalitesini anlama imkanımız yoktur.
Tatma imkanınız varsa tadın. Taze bir kokusu olması gerekir. İçtikten sonra ağzınızda boşluk bırakması ve bir süre sonra bunun geçmesi gerekir.

Siyah zeytin kalitesi nasıl anlaşılır?

Etinin diri olması, canlılığının olması ve sinmemiş olması gerekir. Ayrıca ağzımıza aldığımızda acı bir tat vermemesi, etli olması ve etli kısmı çekirdekten kolay ayrılması önemlidir. Ağzımıza tazelik hissi bırakması gerekir. Natürel zeytinlerin, kostik ile tatlandırılmış zeytinlere göre besin değerinin daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. Simsiyah gözüken zeytinlerin boyalı olduğu unutulmamalıdır.

Hasarlı, Eksik veya Yanlış Ürünlerin İadesi

Siparişinizi teslim alırken, ürünlerin EKSİKSİZ, SAĞLAM ve FATURASI ile birlikte geldiğini mutlaka kontrol ediniz. Siparişinize ait faturanın kargo yetkilisi tarafından teslim edilmemiş olması halinde mutlaka 0507 312 09 09 nolu telefon numarasından bizimle irtibata geçiniz.

Kargo yetkilisi, sizden ürünleri eksiksiz ve sağlam bir şekilde teslim aldığınıza dair imza alacaktır. Hasarlı,eksik veya yanlış ürünler bulunması durumunda, bu ürünleri teslim almayarak kargo yetkilisine “Hasar Tespit Tutanağı” tutturmalısınız ve ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamalısınız. Bu ürünlerin değişimi en kısa süre içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu durumda, sizden ek bir nakliye veya ürün bedeli talep edilmeyecektir.

Teslim esnasında fark edilmeyerek teslim alınan hasarlı veya ayıplı ürünlerin iadesi için ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf göndermeniz gerekmektedir. Yapılan inceleme sonucunda tüketici kaynaklı olmadığı tespit edilmesi durumunda birebir değişim işlemi yapılacaktır. Değişimi yapılacak olan ürün ile birlikte orijinal faturası ile birlikte tarafımıza gönderilmelidir.

Siparişiniz ile ilgili iade ve değişim talepleriniz için Bize Ulaşın formunu kullanarak veya 0507 312 09 09 nolu telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

NOT: Ürün teslimatı sırasında alıcı kişi teslimat adresinde değilse kargo görevlileri bu paketi en yakındaki kargo şubesine bırakırlar.

E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN. YENİ ÜRÜN VE FIRSATLARDAN ÖNCE SİZİN HABERİNİZ OLSUN.